Strony

poniedziałek, 19 marca 2018

Ukraińskie pierożki czyli Varenyky

Od czasu do czasu zaglądam na Wrocławski Bazar Smakoszy, gdzie można zakupić i przede wszystkim skosztować ogrom regionalnych i pysznych smakołyków. Raz, skusiłam się na przysmak z kuchni ukraińskiej; ta pyszność wyglądała jak nasz polski, lekko spłaszczony pączek, który w środku skrywał nadzienie z ziemniaków! Nie mogłam wyjść z podziwu, jak połączenie prostych składników, czy też pewna kombinacja pączków i pierogów ruskich, da w rezultacie tak dobry efekt końcowy... Taki pieróg drożdżowy czy jak kto woli pączek ruski najlepiej smakuje z odrobiną gęstej śmietany, po 2-3 dniach wciąż są miękkie więc śmiało na zapas można sobie zrobić:)  Jeśli zatem znacie kogoś kto uwielbia pierogi ruskie lub sami jesteście ich zwolennikami to ten przepis warto wypróbować! Oj warto! Polecam.


Składniki na ciasto:


0,5 kostki świeżych drożdży (50 g)
100 ml wody cieplej
450 -500 ml kefiru
1 kg mąki pszennej typ 450 - 500
1 łyżka jogurtu naturalnego
2 żółtka
1 łyżeczka soli
2 płaskie łyżki cukru

Składniki na farsz:


650 g ziemniaków
450 g sera białego półtłustego
1 duża cebula
Przyprawy: sól, pieprz czarny


Sposób przygotowania:


Farsz: Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie i odstawić do całkowitego ostudzenia. Cebulę obrać, pokroić małą kosteczkę i podsmażyć na patelni z odrobiną oliwy. Następnie do dużej miski należy wrzucić ziemniaki, rozdrobniony twaróg oraz przyprawy i przy pomocy tłuczka do ziemniaków ubijać do uzyskania gładkiej masy. Do masy dodać cebulę i dodatkowo doprawić do smaku - wymieszać. [W czasie gdy ciasto będzie rosło – można przygotować sobie takie gotowce z farszu: zwilżonymi wodą dłońmi formować docelowe kulki, aby później tylko ułożyć na cieście i zamknąć.
Ciasto: W szklance z ciepłą wodą rozpuścić drożdże, dodać szczyptę cukru oraz pół łyżeczki mąki – dokładnie wymieszać i odstawić w cieple miejsce aby drożdże zaczęły pracować . Do dużej miski wlać kefir dodać śmietanę, żółtka, cukier, sól i połączyć składniki. Następnie do miski stopniowo przesiewać mąkę, najlepiej partiami i cały czas ręcznie wyrabiać (400 g, wlać rozpuszczone drożdże, 400 g 100 g). Ciasto musi dobrze wyrobione i elastyczne; należy je zostawić na godzinę pod przykryciem i w ciepłym miejscu, aby podwoiło swoją objętość. Po tym czasie, blat podsypać odrobiną mąki, przerzucić na blat ciasto i uformować gruby wałek. Pokroić go na około 12 kawałków, można zrobić oczywiście więcej pączków - mniejszych – w zależności od upodobania. Z każdego z kawałków zrobić kulkę, którą następnie dłońmi spłaszczyć i na środku placka umieścić farsz - szczelnie go zamknąć (Zobacz animację ze zdjęć). Pirożki/pączki uformować tak aby miały podłużny i płaski kształt. Na patelnię wlać około 2 cm oleju, dobrze go rozgrzać i smażyć po 3 pirożki na złoty kolor. W zależności od wielkości pączków, smażyć należy około 2-4 minut z każdej strony i układać na papierowym ręczniku aby usunąć nadmiar tłuszczu. Ważne!: Tłuszcz nie może być bardzo, bardzo gorący (lekko dymiący olej to już za gorący olej - zły znak;-)) ponieważ w takim razie pączki spalą się na zewnątrz, a pozostaną surowe w środku! Pirożki można jeść na ciepło lub na zimno, podawać z gęstą śmietaną.


środa, 7 marca 2018

Czekoladowy budyń z kaszy jaglanej z awokado

Każdy z nas, czasami ma ochotę na coś słodkiego - prawda!? U mnie w lodówce leżało mocno już dojrzałe awokado i trzeba było go wykorzystać :) Przyszła chęć na zdrowy, mocno czekoladowy budyń. Taki domowy pudding to bardzo dobra alternatywa dla zwykłych gotowców; przemyca się w nim kaszę jaglaną, która jest jedną z najzdrowszych kasz! Kasza jaglana ma bardzo dużo wartości odżywczych, witamin oraz żelaza; jest lekkostrawna i nie ma glutenu. Awokado z kolei to owoc, który zawiera w sobie sporo zdrowych tłuszczów między innymi odpowiedzialnych za obniżenie złego cholesterolu oraz za regulację ciśnienia krwi. Dodatkowo częste spożywanie awokado wspomaga nasz organizm, dzięki mocnemu przeciwutleniaczowi, który jest niezbędny w walce z wolnymi rodnikami i toksynami. Do tego wszystkiego kakao gorzkie - samo dobro!
Deser, który proponuje jest doskonały na wszelkie spotkania, zawsze można zaskoczyć swoją drugą połówkę takim zdrowym pucharkiem z czekoladowym puddingiem z jaglanki. Ciasteczka owsiane z dodatkiem czekolady świetnie dopełniają całość.W tym przepisie można użyć wszystkie owoce, ja jednak zalecam dać truskawki bo pięknie wyglądają lub banan, który rewelacyjnie pasuje do czekolady. Polecam takimi zdrowymi deserami przekonywać nie tylko najmłodszych niejadków ale i tych troszkę starszych ;-)


Składniki:


100 g kaszy jaglanej
1 dojrzałe awokado
3/4 tabliczki gorzkiej czekolady
1 łyżka gorzkiego kakao
5 miękkich daktyli (można wcześniej namoczyć w ciepeł wodzie)
2 płaskie łyżki cukru trzcinowego muscovado lub miodu (można dać innego słodzika)

Dodatkowo:

150 g ciastek owsianych (ja użyłam ciastek owsianych kokosowo-czekoladowych  firmy Sante)
4-5 truskawek



Sposób przygotowania:


Kaszę wsypać na sitko i dokładnie ją przepłukać pod bieżącą wodą, następnie jeszcze raz przez kaszę przelać wrzątek - w taki sposób kasza nie będzie gorzka po ugotowaniu. Kaszę przesypać do garnka, wlać wodę na około 1 cm ponad kaszę i gotować ze szczyptą soli do momentu aż woda w całości się wchłonie. Pod koniec gotowania wrzucić kawałki czekolady i zamieszać. Kaszę odstawić aby ostygła. Daktyle zalać gorącą wodą na kilka minut,  aby delikatnie zmiękły. Awokado przekroić na pół i przy pomocy łyżki wydrążyć  miąższ. Wystudzoną kaszę przerzucić do miski, dodać daktyle, awokado, kakao oraz cukier i przy pomocy blendera ręcznego wszystkie składniki zmiksować na gładką, jednolitą masę.  Ciasteczka pokruszyć na drobno, truskawki pokroić w małą kosteczkę. Do miseczek/szklanek wsypać 2 łyżki ciasteczek, dodać 2-3 łyżki budyniu i kawałki truskawek; takich warstw ułożyć według uznania dwie lub trzy. Podawać deser udekorowany truskawką, dobrze też sprawdzi się owoc mango czy banan!



poniedziałek, 5 marca 2018

Zupa pieczarkowa na bulionie warzywnym

Zupa pieczarkowa to jedna z popularniejszych zup i gdyby padło takie pytanie to na pewnie znalazłaby się w "Top 5". U nas także jest wysoko, bo my takie zupy lubimy. Taka dość treściwa zupa najlepiej smakuje, gdy się wróci z zimnego dworu - natychmiast rozgrzewa i przez długi czas utrzymuje przy uczuciu sytości. Przepis wymaga aby kawałek serca w przygotowanie włożyć, bo bulion musi się swoje gotować (kostek rosołowych czy innych przyśpieszaczy/ulepszaczy smaku nie stosujemy). Później to już rachu-ciachu i gotową leje się w michę. Można ją zabielać, zagęszczać jeśli ktoś uzna, że taka jest potrzeba - można też śmiało taką bez niczego*.



Składniki na bulion:


3 duże marchewki
5 korzeni pietruszki
0,5 dużego selera
1 mały por
0,5 pęczka pietruszki zielonej
3-4 łodygi selera naciowego
2 ząbki czosnku
2 średnie cebule

Przyprawy: 3-4 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, pół łyżeczki lubczyku, 1 łyżeczka soli himalajskiej, 0,5 pół łyżeczki pieprzu świeżo mielonego lub czarnego

Dodatkowo:

500 g pieczarek
1 duża cebula
1 łyżka masła
Kilka liści zielonej pietruszki -poszatkować



Sposób przygotowania:

Warzywa na bulion dokładnie umyć, obrać marchewkę, pietruszkę oraz seler. Opłukać, por, łodygi selera naciowego i pęczek pietruszki. Cebulę obrać, pokroić na kilka grubych plastrów i na dno dużego garnka (5-6 l), w którym będzie gotowany bulion wlać łyżkę oliwy i wrzucić cebulę aby się odrobinę zarumieniła (doda to zupie smaku i ładnego koloru)- uważać aby się za bardzo nie spaliła. Następnie do garnka  wrzucić w całości wszystkie warzywa; wlać 1,8-2 l wody i dobrze przyprawić – całość gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 1,5-2 h. Po tym czasie całość przelać przez durszlak aby otrzymać czysty bulion, a warzywa pozostawić do ostudzenia.
Cebulę obrać i drobno posiekać. Pieczarki umyć i pokroić w grube plastry. Na patelni z odrobiną oliwy zeszklić cebulę, dodać pokrojone pieczarki i przez kilka minut podsmażyć. Następnie całą zawartość patelni wrzucić do garnka z bulionem i na małym ogniu gotować kilka minut.  W tym czasie pokroić w kostkę kilka ugotowanych wcześniej marchewek, pietruszek i kawałek selera – warzywa dorzucić do zupy. Zupę podawać z łyżką śmietany 18%, ze świeżo poszatkowaną pietruszką oraz z ugotowanym makaronem lub kaszą pęczak.