środa, 26 listopada 2014

Tort czekoladowy z różami

Sto lat, może i nie... ale jeszcze przez kilka lat 'chcę mieć chęć' do prowadzenia tego bloga! Jeśli mogę?, życzę sobie także > czasu, apetytu* oraz kreatywności takiej, z jaką tu zaczynałam. To już dwa lata od kiedy zamieściłam swój pierwszy wpis...Generalnie, progres jest widoczny, co mnie cieszy niezmiernie; cieszy mnie także każdy miły wpis i konstruktywna krytyka.
Zatem, po prostu dziękuję wszystkim, którzy tu od czasu do czasu zaglądają i korzystają z moich przepisów!
Dlatego, może i nie zupełnie z tej okazji, ale prezentuję dziś bardzooo czekoladowy tort! Tort jest dość ciężki, ale pyszny! Idealny, jeśli spodziewamy się bardzo dużej ilości gości - bo, aby zaspokoić zaproszonych wystarczy niewielki kawałek... - Polecam!
Inspiracją do zrobienia właśnie takiej pyszności, był weselny tort moich znajomych, jaki miałam okazję skosztować już jakiś czas temu....To była niewątpliwa uczta dla moich kubków smakowych, przez moment wyłączyłam się; byłam tylko ja i ten kawałek na talerzu...;-)


Składniki na biszkopt jasny:


6 jajek
6 łyżek mąki
1 opakowanie budyniu waniliowego (40 g)
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na biszkopt kakaowy:


3 jajka
3 łyżki mąki
3 łyżki cukru
2 płaskie łyżki gorzkiego kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na jasny krem:


1,5 kostki masła (82% tłuszczu)
4 łyżki cukru pudru
2 tabliczki czekolady białej (musi zawierać tłuszcz kakaowy, nie roślinny!)

Składniki na ciemny krem:


1,5 kostki masła (82% tłuszczu)
4 łyżki cukru pudru
2 tabliczki czekolady gorzkiej (musi zawierać tłuszcz kakaowy, nie roślinny!)

Dodatkowo:


Mały słoik dżemu (ja dałam z owoców leśnych)
50-70 g migdałów w płatkach
Ozdobne perełki



Sposób przygotowania:


Najlepiej, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową.
Rozpoczynamy od jasnego biszkoptu: Białka ubić ze szczyptą soli na dość sztywną pianę i powoli do piany dodawać cukier oraz żółtko po żółtku, przy tym cały czas miksować na wolnych obrotach. Następnie mąkę, budyń w proszku i proszek stopniowo przesiewać do ubitej masy i bardzo delikatnie mieszać, tak aby zachować puszystość, najlepiej drewnianą łyżką. Spód tortownicy (średnica 25 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć masę na biszkopt i piec w temperaturze 175 st C przez około 25 minut, aż będzie delikatnie złoty. Po tym czasie lekko uchylić piekarnik i pozwolić trochę ostygnąć. Biszkopt później wyłożyć na kratkę drugim spodem, tak aby całkowicie wystygł oraz zachował płaską powierzchnię. Z podanych składników - analogicznie przygotować biszkopt kakaowy.
Krem ciemny: na kąpieli wodnej roztopić dwie tabliczki czekolady gorzkiej. Następnie dość miękkie masło wrzucić do miski, dodać cukier puder i miksować aż do uzyskania aksamitnego, gładkiego kremu. Do kremu przelać roztopioną czekoladę całość dokładnie połączyć i na około 30 minut włożyć do lodówki. Analogicznie przygotować krem jasny.
Składanie tortu: Biszkopt jasny przy pomocy ostrego, długiego noża przekroić wzdłuż na pół. Pierwszą część biszkoptu posmarować cienką warstwą dżemu, następnie nałożyć połowę kremu ciemnego i równo rozsmarować po całej powierzchni. Na krem położyć ciemny biszkopt (opcjonalnie: można delikatnie go skropić alkoholem) i ponownie położyć cienką warstwę dżemu i drugą część kremu ciemnego – przykryć jasnym biszkoptem. Następnie, jasnym kremem pokryć cienko boki oraz górną powierzchnię tortu. Pozostałą część kremu przełożyć do szprycy i dekorować górną powierzchnię tortu – ja zdecydowałam się na róże – boki tortu obsypać płatkami migdałów. Tort włożyć do lodówki, najlepiej na całą noc.



Podobne posty:

poniedziałek, 17 listopada 2014

Puszysty sernik z żurawiną

Czy można mieć namiastkę nieba w ustach? Ojj można! Sernik, który dziś proponuję jest właśnie jak chmurka - puszysty i lekki! Każdy kęs tego sernika jest tak aksamitny, że kończąc jeden jego kawałek szybko sięgamy po kolejny! Mam na to dowód: mój mąż który nie przepada ze ciastami czy słodkościami...zjadł aż dwa kawałki i bardzo je chwalił... Przepis na taki sernik jest dość prosty, spód to po prostu herbatniki, a masa już w ferworze pracy robi się w mig! Ja do sernika dałam suszonej żurawiny, ale jeśli ktoś lubi śmiało może dać rodzynki. Więcej pisać nie ma co - trzeba wypróbować. POLECAM!


Składniki:


1 kg sera białego z wiaderka
1 kostka miękkiego masła (200 g)
150 g cukru pudru
1 budyń waniliowy
10 jaj
1 budyń waniliowy
1 łyżeczka cukru waniliowego
sok z cytryny
70 g suszonej żurawiny
ok. 180 g herbatników Petit Beurre (duża paczka)

Polewa czekoladowa:


1 tabliczka czekolady mlecznej
1 tabliczka czekolady gorzkiej


Sposób przygotowania:


Do miski wrzucić kostkę miękkiego masła, dodać cukier puder i miksować do momentu aż masa będzie puszysta. Następnie oddzielić żółtka od białek i do masy wrzucać żółtko po żółtku przy tym cały czas miksować. Do masy wsypać budyń, wlać sok z cytryny i stopniowo dodawać ser przy tym wciąż miksować do momentu aż całość uzyska jednolitą i gładką konsystencję. Białka ze szczyptą soli ubić na sztywną pianę, można także dodać do białek 5 płaskich łyżek cukru aby bardziej usztywnić pianę. Do masy serowej partiami dodać pianę i delikatnie szpachelką wymieszać. Na koniec do masy wrzucić wcześniej namoczoną w letniej wodzie - odsączoną żurawinę. Następnie, wyłożyć papierem do pieczenia dużą blachę(40x25) i poukładać herbatniki jeden obok drugiego. Na ciastka wylać całą masę serową i piec ciasto w piekarniku rozgrzanym do 170 st C przez około 45 minut. Po tym czasie lekko uchylić piekarnik i pozwolić aby sernik sobie ostygł.
Polewa: Na kąpieli wodnej rozpuścić dwie tabliczki czekolady, po czym uzyskaną polewą polać fantazyjnie wierzch sernika. Sernik włożyć do lodówki najlepiej na całą noc, jest idealny następnego dnia.


Podobne posty:

środa, 12 listopada 2014

Kakaowe ciasto z gruszkami pod kruszonką

Taki puszysty murzynek już od dłuższego czasu chodził mi po głowie! :)
Aaa.., że Anka od czasu do czasu, coś dobrego lubi do pracy przynieść - postanowiła upiec pyszne kakaowe ciacho z gruszkami i z dużą ilością kruszonki. Ciasto musiało smakować bardzo, bo szybko z talerza zniknęło...;-)
Hmm..:) gruszki w sklepach jeszcze są, więc polecam wypróbować poniższy przepis!


Składniki:


1 kostka masła (200 g)
1.5 szklanki cukru
0.5 szklanki mleka
5 łyżek kakao ciemnego
2 szklanki mąki
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka pasty waniliowej
Szczypta soli
5 twardych gruszek

Składniki na kruszonkę:


0,5 kostki masła (100g)
3/4 szklanki cukru
1 szklanka mąki
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 łyżki ciemnego kakao


Sposób przygotowania:


Rozpocząć od kruszonki: do miski wsypać cukier, mąkę, kakao i dodać masło wszystkie składniki dokładnie ze sobą ręcznie ucierać aż kruszonka zacznie przypominać duże okruchy chleba – na czas przygotowywania ciasta kruszonkę włożyć do lodówki. Gruszki obrać, pokroić w średnie kostki i posypać szczyptą cynamonu. Ciasto: W garnku roztopić masło, dodać cukier, kakao i mleko - wszystko mieszać do momentu aż cukier się roztopi i odstawić do ostygnięcia. Oddzielić żółtka od białek, a następnie białka ze szczyptą soli ubić na sztywno. Do przestudzonej masy kakaowej dodać żółtka, pastę waniliową oraz stopniowo przesiewać mąkę i proszek przy tym cały czas miksując. Później do jednolicie połączonych składników dodać ubitą pianę z białek i delikatnie całość wymieszać. Następnie ciasto przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia blachy(40x25). Kawałki gruszek rozłożyć na całej powierzchni ciasta i równomiernie posypać je kakaową kruszonką. Ciasto piec w piekarniku rozgrzanym do 160st C przez około 40-45 minut. Ostudzone ciacho posypać cukrem pudrem.



Podobne posty:

wtorek, 28 października 2014

Ciasto z malinami i jeżynami

Dziś kolejna propozycja na ciasto z cyklu: "Ciasto szybkie i proste". Przepis pochodzi z zeszytu mojej mamy i co ważne jest tak dobre, że średnio dwa razy w miesiącu jest pieczone w moim rodzinnym domu. Bardzo szybko się je przyrządza, a składniki są zapewne w waszej kuchni zatem nic tylko zabierać się do roboty! Ciasto smakuje i wygląda niesamowicie, ale ma niestety jedną wadę znika w jeden dzień.... Polecam!


Składniki:


3 szklanki  mąki typu 450
1 szklanka cukru
3/4 szklanki mleka
3/4 szklanki oleju
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka pasty waniliowej
300 g owoców (świeżych mali i jeżyn)




Sposób przygotowania:


Do miski wbić całe jajka i ubijać je z cukrem na puszystą masę. Następnie do masy stopniowo przesiewać mąkę z proszkiem do pieczenia przy tym cały czas ubijać na wolnych obrotach. Do ciasta wlać mleko, olej; dodać sok z cytryny, pastę waniliową lub cukier waniliowy - jeszcze raz wszystko dobrze ze sobą połączyć. Później dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie przelać całe ciasto, wyrównać i na wierzch poukładać owoce. Ciasto piec przez około 35-40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180st C. Gdy już ciasto wystygnie można posypać je cukrem pudrem.



Podobne posty:

piątek, 24 października 2014

Ciasto ze śliwkami i kruszonką

Po dość długiej nieobecności, zamierzam jak najszybciej nadrobić pyszne 'zaległości', które się nagromadziły mi na dysku*...
Zatem, mimo iż szczyt sezonu tzw. śliwkowego mamy już praktycznie za sobą, to jeszcze całkiem dobre śliwki znajdziemy w sklepach hmm - kolejna propozycja z zastosowaniem śliwek to: ciasto ucierane z dużą ilością śliwek i kruszonką! Duża blacha tak pysznego ciacha była kilka razy przeze mnie robiona ostatnimi czasy... Słodkie mirabelki także w tym przypadku świetnie się sprawdziły... - Polecam, a za razem zachęcam do wypróbowania tego przepisu z dowolnymi/ulubionymi owocami!


Składniki na ciasto:


1 kostka masła (200 g)
1 szklanka cukru (ok. 200 g)
2,5 szklanki mąki pszennej
5 jajek
1 opakowanie budyniu waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
0,5 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
1 łyżeczka pasty waniliowej lub cukru waniliowego

0,5 kg śliwek węgierek

Składniki na kruszonkę:


0,5 kostki masła (100 g)
3/4 szklanki cukru pudru
ok.1,5 szklanki mąki
1 łyżeczka cukru waniliowego


Sposób przygotowania:


Najlepiej rozpocząć od przygotowania kruszonki: do miski wsypać cukier, mąkę i dodać masło wszystkie składniki dokładnie ze sobą ręcznie ucierać aż kruszonka zacznie przypominać duże okruchy chleba – włożyć do lodówki  na czas przygotowywania ciasta. Śliwki umyć, oczyścić z pestek, pokroić na mniejsze kawałki i posypać cynamonem. Ciasto: do miski wrzucić miękkie masło(o temp. pokojowej)  i ucierać je na puszystą masę powoli dosypując cukier. Następnie do miski dodawać stopniowo jajko po jajku – stale ucierając masę. Później do masy powoli przesiewać mąkę wraz z proszkiem i budyniem w proszku cały czas miksując do momentu aż całość dobrze się ze sobą połączy(do mieszania można użyć także drewnianej łyżki). Pod koniec mieszania, do masy dodać pastę waniliową i szczyptę soli. Na blachę (40x25) wyłożoną papierem do pieczenia przelać masę i przy użyciu szpatułki rozłożyć ją równo na całej długości blaszki. Następnie na masę ciasta ułożyć kawałki śliwek i równomiernie rozsypać na wierzch kruszonkę. Ciasto piec w temperaturze 175st C przez około 40 minut aż uzyska ładny złoty kolor. Ciasto po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.


Podobne posty:

środa, 22 października 2014

Babka ze śliwkami - prosta i szybka

Śliwki oraz podstawowe składniki = prosta, szybka i ekonomiczna' babeczka ze śliwkami. Tak było tym razem u mnie: czasu niewiele, wnet wpadnie rodzinka, a do kawy w domu nie ma nic! Czasami taki jest bieg zdarzeń w pracowitą sobotę ;) W takim przypadku, moja propozycja jest jak niżej: bardzo proste do przygotowania ciasto, ciasto na szklanki, ciasto na oleju - babka bardzo smaczna i idealna do sobotniej kawki.


Składniki na ciasto:


2 szklanki mąki
1 szklanka oleju
1 szklanka cukru
4 jajka
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżeczka pasty waniliowej
0,5 kg śliwek węgierek


Sposób przygotowania:


Rozpocząć od przygotowania owoców: śliwki umyć, oczyścić z pestek, skroić na pół a następnie każdą połówkę naciąć(nie do końca) trzy razy tak aby uzyskać kształt tulipana. Ciasto: do miski przesiać mąkę, wsypać cukier, dodać proszek do pieczenia, pastę waniliową lub cukier waniliowy, wlać olej i na końcu wbić jajka. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połączyć aby uzyskać jednolitą masę. Tortownicę wysmarować odrobiną masła i obsypać niewielką ilością bułki tartej i do tak przygotowanej formy przelać ciasto i fantazyjnie na nim poukładać owoce . Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 st C i piec w nim ciasto przez 50-60 minut (do tzw.: suchego patyczka). Ciasto po ostygnięciu posypać cukrem pudrem.


Podobne posty:

środa, 23 lipca 2014

Sernik na zimno na sucharkach

Pamiętam, gdy siostra podyktowała mi przepis na sernik który przyrządziła... słucham: ..."1 słoik Nutelli"... i wtedy pomyślałam: oo jakie to ciacho musi być słodkie!!?... Jednak, już po pierwszym kęsie, przysłowiowo zakochałam się w nim! :) Słodycz Nutelli w chrupiącym spodzie sernika jest idealnie zbilansowana z delikatną i lekką masą serową. Do tego lekko kwaskowate borówki w galaretce o smaku leśnych owoców - Pyszności. Te wszystkie warstwy tworzą idealną całość - sernik jest dość łatwy w przygotowaniu, jest to ciasto bez pieczenia, które jest wręcz tzw.: 'must have' w upalne dni! Polecam!


Składniki:


300g sucharków delikatesowych (dałam Delikatesowe)
350g Nutelli
1 kg sera waniliowego (z wiaderka)
1 łyżka pasty waniliowej
4 łyżeczki żelatyny
330ml śmietany 30%
4 łyżki cukru pudru
200g borówek amerykańskich
3 galaretki o smaku owoców leśnych


Sposób przygotowania:


Najlepiej rozpocząć od przygotowania galaretek: w litrze gorącej wody rozpuścić 3 galaretki i mieszać do momentu aż całkowicie rozpuści się żelatyna – odstawić do całkowitego ostudzenia. Następnie do pojemnika połamać sucharki i już przy pomocy blendera skruszyć je tak aby wyglądem przypominały bułkę tartą. Można śmiało sucharki skruszyć przy pomocy wałka lub szklanki o płaskim spodzie – faktura będzie dość zróżnicowana co pozwoli uzyskać świetny efekt chrupkości - osobiście polecam drugi sposób rozdrobnienia. Słoik z Nutellą włożyć do garnka z bardzo gorącą wodą i powoli mieszać, do momentu aż krem uzyska płynną konsystencję. Do miski z rozdrobnionymi sucharkami przelać upłynnioną Nutellę i całość dobrze wymieszać. Później, blachę wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie przełożyć czekoladowy materiał na spód – przy pomocy szklanki równomiernie rozprowadzić i delikatnie ubić – spód włożyć do lodówki. Masa serowa: W 200ml gorącej wody rozpuścić żelatynę i odłożyć do ostygnięcia, a później do lodówki do momentu aż delikatnie zacznie tężeć.  Do miski przelać śmietankę i ubijać na wysokich obrotach dodając stopniowo cukier puder – ubitą śmietanę włożyć do lodówki na kilka minut. W tym czasie galaretkę włożyć do lodówki aby delikatnie zaczęła tężeć. Następnie ser przełożyć do dużej miski, dodać pasty waniliowej i na wolnych obrotach miksować, do serach dodać śmietankę oraz na końcu żelatynę. Na schłodzony spód przelać masę serową i całość włożyć do lodówki na około 30 minut. Następnie na masę serową, ułożyć borówki i przy pomocy dużej łyżki powoli zalewać owoce tężejącą lecz jeszcze płynną galaretką. Ciasto zostawić na noc w lodówce.



Podobne posty:

sobota, 7 czerwca 2014

Ciasto Gnieciuch z truskawkami

Coś ostatnio nastroju dobrego mi brak, ale gdy tylko pojawiają się truskawki w moim zasięgu "micha" mi się uśmiecha. Tak też było i tym razem! Ogromna ilość truskawek = lepszy humor, bo zaraz/później był koktajl i pyszne ciasto właśnie z truskawkami... Przepis na Gnieciucha pochodzi z zeszytu mojej mamy i jest banalny, bo jak sama nazwa wskazuje wystarczy wszystkie składniki wrzucić do miski na raz i dobrze ze sobą zagnieść. Przygotowanie samego ciasta zajmuje dosłownie kilkanaście minut! Jeśli chodzi o dodatek owoców - szalejemy w tym przypadku, a co! ;-)

Ciasto Gnieciuch z truskawkami

Składniki:


0,5 kostki miękkiego masła (100g)
2,0 szklanki mąki (300g) [dodatkowo 50g do podsypania]
0,5 szklanki cukru
2 jajka
Szczypta soli
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczkę pasty waniliowej/cukru waniliowego
350g truskawek
1 łyżka cukru pudru

Ciasto Gnieciuch z truskawkami
Ciasto Gnieciuch z truskawkami

Sposób przygotowania:


Do dużej miski przesiać mąkę, dodać cukier i proszek. Następnie, do miski wkroić miękkie masło, dodać jajka, pastę waniliową, sól i wszystkie składniki dobrze ze sobą połączyć, tak aby otrzymać jednolitą masę. Truskawki, umyć, obrać i pokroić w ćwiartki. Następnie dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć ciasto. Na ciasto poukładać kawałki truskawek – delikatnie dociskając je do środka - im więcej owoców tym lepiej. Ciasto piec w temperaturze 180st C przez około 25 minut. Ciasto gdy już ostygnie posypać cukrem pudrem.

Ciasto Gnieciuch z truskawkami

Ciasto Gnieciuch z truskawkami

Podobne posty:

piątek, 30 maja 2014

Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami

Dziś propozycja na bardzo smaczne ciasto. Kruche ciasto z sezonowymi owocami - truskawkami i rabarbarem, które na ciasto tym razem trafiły prosto z mojego ogródka! Mhmm... bardzo lubię ten okres, kiedy można sobie dodatkowo uprzyjemnić życie- smakiem pysznej, polskiej truskawki. Przepadam za nimi, a to uwielbienie być może bierze się z tak długiego okresu wyczekiwania na nie!(?) Bo przecież cały rok się czeka, a gdy już są... to nic tylko jeść i piec ciasta z ich dodatkiem. Polecam ten przepis bo jest bardzo prosty, a efekt końcowy jak widać!

Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami

Składniki:


3/4 kostki masła (150g)
2,5 szklanki mąki (300g-320g)
1-1,5 szklanki cukru pudru
2 jajka
Szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczkę pasty waniliowej/cukru waniliowego
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki cukru trzcinowego
500g rabarbaru
200g truskawek

Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami

Sposób przygotowania:


Do dużej miski przesiać mąkę, dodać cukier puder i proszek. Następnie, do miski wkroić miękkie masło, dodać jajka, pastę, sól i wszystkie składniki zagniatać do momentu aż ciasto będzie jednolite i lśniące. Tak wyrobione ciasto podzielić na dwie kulki(jedną większą na spód, drugą mniejszą na kruszonkę), owinąć je folią spożywczą i włożyć do lodówki na co najmniej pół godziny. W tym czasie przygotować owoce. Rabarbar dobrze umyć i pokroić na 1 cm kawałki. Truskawki, umyć, obrać i pokroić w ćwiartki. Następnie wrzucić do garnka rabarbar i dusić na średnim ogniu z dodatkiem cukru i cynamonu do momentu aż rabarbar puści sok. Dno blachy wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie większą część ciasta rozłożyć na całości. Na ciasto równomiernie rozłożyć lekko odsączony rabarbar, pokrojone truskawki i na tarce z dużymi oczkami zetrzeć kawałek ciasta na kruszonkę. Ciasto piec w temperaturze 180st C przez około 25 minut. Ciasto gdy już ostygnie posypać cukrem pudrem.

Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami

Podobne posty:

czwartek, 8 maja 2014

Dorada z piekarnika - delikatna i smaczna

Dzisiaj propozycja na przygotowanie dorady z piekarnika - pyszną rybę o bardzo delikatnym mięsie. Przepis jest bardzo prosty, a rybka wychodzi bardzo ale to bardzo smaczna. Dorada na talerzu prezentuje się pięknie wręcz wykwintnie! Polecam ją na obiady, kolacje czy na grilla, bo przecież sezon grillowy już otwarty...


Składniki:


2 świeże wypatroszone dorady
połowa cytryny w plasterkach
1 mała cebulka
¼ pęczka zielonej pietruszki
4 gałązki świeżego koperku
1 ząbek czosnku
2-3 łyżeczki masła
Kawałek imbiru (ok. 2cm)
Przyprawy: sól, świeżo mielony pieprz kolorowy


Sposób przygotowania:


Dorady dobrze opłukać, osuszyć. Następnie ryby z każdej strony posolić oraz popieprzyć świeżo mielonym pieprzem. Cytrynę, obrany kawałek imbiru, cebulkę oraz ząbek czosnku pokroić w plasterki. Pietruszkę oraz koperek opłukać. Dorady – każdą osobno - położyć na folii aluminiowej. Do każdej ryby włożyć plasterki cytryny, cebulki, czosnku oraz imbiru. Do środka włożyć także cienkie plasterki masła, czosnku oraz poszatkowaną pietruszkę i po gałązce koperku. Na doradę ułożyć (jeśli zostało) plasterki cytryny, imbiru, czosnku i dla aromatu gałązkę koperku. Tak przygotowaną rybę zamknąć w folii i piec przez 20 minut w 180st C po tym czasie folię otworzyć i piec tak, aby woda wyparowała a dorada nabrała rumianego koloru (ok. 15-20 minut z termoobiegiem). Tak przygotowaną doradę podawać z frytkami i surówką.


Podobne posty:

poniedziałek, 5 maja 2014

Babka cytrynowa

Babka cytrynowa - moja ulubiona! Przyznam się, że raz na jakiś czas mam nieodpartą ochotę na taką właśnie babeczkę. Polecam bardzo, bo przepis nie jest skomplikowany, a efekt końcowy to puszysty i mega cytrynowy smakołyk- po prostu taka babka jest doskonałym dodatkiem do kawy o każdej porze...

Babka cytrynowa

Składniki:


5 jajek
250g cukru
400g mąki
1 kostka miękkiego masła (250g)
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia (ok. 10-15g)
1 łyżeczka pasty waniliowej
Starta skórka z jednej cytryny
Sok z jednej cytryny
1 tabliczka mlecznej czekolady (100g)

Opcjonalnie: starta skórka z limony i z połowy cytryny - do dekoracji

Babka cytrynowa

Sposób przygotowania:


Cytrynę najpierw należy sparzyć, a później na tarce o małych oczkach zetrzeć skórkę. Do miski wrzucić miękkie masło i ucierać je na puszystą masę stopniowo dosypując cukier. Następnie oddzielić żółtka od białek i powoli do masy dodawać żółtko po żółtku – stale ucierając masę. Później do masy powoli przesiewać mąkę wraz z proszkiem cały czas miksując, do masy wlać sok z cytryny i dodać startą skórkę z cytryny i pastę waniliową. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, a następnie dodawać partiami do ciasto bardzo delikatnie całość mieszać. Formę z kominem wysmarować masłem, obsypać startą bułką i przełożyć ciasto. Babkę piec w piekarniku rozgrzanym do 180st C przez około 35-40 minut. Po tym czasie, piekarnik uchylić i zostawić babkę jeszcze kilkanaście minut. Gdy już babka całkowicie ostygnie wyjąć ją z formy, a na kąpieli wodnej stopić tabliczkę czekolady, którą następnie polać babkę. Dodatkowo można babkę posypać startą skórką cytryny lub limonki.

Babka cytrynowa

Babka cytrynowa

Podobne posty:

czwartek, 24 kwietnia 2014

Ciasto Pianka z truskawkami

Tym razem postanowiłam, że uraczę moich degustatorów czymś bardzo pysznym i przede wszystkim przyjemnie lekkim! Ciasto pianka lub 'ptasie mleczko' jak kto woli/ jest bardzo dobrym pomysłem na zbliżające się cieplejsze dni. Hmmm i do tego truskawki! Ciacho jest orzeźwiające, nie za słodkie - jest idealną truskawkową chmurką w gębie! Polecam ;-)

Ciasto Pianka z truskawkami

Składniki na biszkopt:


1 szklanka cukru
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki cukru wanilinowego

Składniki na ptasie mleczko:


800ml śmietany 30% (2x400ml)
5 czubatych łyżek cukru pudru
2 galaretki truskawkowe

Dodatkowo:


2 galaretki truskawkowe
500g truskawek
200g konfitury truskawkowej

Ciasto Pianka z truskawkami

Sposób przygotowania:


Najlepiej rozpocząć od przygotowania galaretek: w 700ml gorącej wody rozpuścić 2 opakowania galaretki i mieszać do momentu aż całkowicie rozpuści się żelatyna – odstawić do całkowitego ostudzenia. Od razu warto już przygotować galaretkę na wierzch: również 2 galaretki rozpuścić w 700ml gorącej wody, z tym, że nie należy się śpieszyć z procesem chłodzenia ich. Kolej na spód biszkoptowy: ubić białka ze szczyptą soli i wolno dodawać cukier oraz żółtko po żółtku. Następnie mąkę i proszek stopniowo przesiewać do ubitej masy bardzo delikatnie mieszać, tak aby zachować puszystość. Przygotować blachę(35x25) i biszkopt piec w temperaturze 175stC przez 30 minut. Po tym czasie lekko uchylić piekarnik i pozwolić powoli ostygnąć ciastu. Galaretki włożyć do lodówki i czekać aż zaczną delikatnie tężeć. Następnie do miski przelać śmietankę, ubijać ją dodając przy tym stopniowo cukier puder. Gdy już śmietanka będzie ubita, powoli - łyżkę po łyżce dodawać lekko stężałą galaretkę – ubijać całość na wolnych obrotach do uzyskania jednolitej masy. Biszkopt posmarować konfiturą, a następnie wyłożyć masę na piankową – równomiernie rozprowadzić i włożyć całość do lodówki na 20-30 minut. W tym czasie umyć i pokroić w plasterki truskawki, które następnie ułożyć na piance. Odpowiednio wcześniej przygotowaną galaretkę, delikatnie tężejącą - przy pomocy łyżki wylewać na truskawki. Ciasto należy zostawić w lodówce przynajmniej na kilka godzin, dobrze jest je przyrządzić po prostu dzień wcześniej.

Ciasto Pianka z truskawkami

Ciasto Pianka z truskawkami

Podobne posty:

czwartek, 17 kwietnia 2014

Żurek - wyborny!

Ten żurek "chodził" już za mną z dobre dwa tygodnie... Cały garniec zniknął w jeden dzień, taką miałam na niego ochotę! W domu rodzinnym zawsze przygotowuje go mój tato i robi go naprawdę bardzo dobrze! Ta receptura na żurek jest jednak moja i całkiem nieskromnie, ale muszę stwierdzić, że wychodzi mi równie smaczny... Jest naprawdę pyszny - praktycznie z każdą zjadaną łyżką tej mojej ulubionej zupy pojawiały się słowa zachwytu - teraz tylko nie wiem czy był tak dobry czy ot tak brakowało mi po prostu tego smaku ;-) Polecam bo jest idealny nie tylko na zbliżające się Święta!


Składniki na bulion warzywny:


5 dużych marchewek
4 dużych pietruszek
Pół selera
2 kawałki por
1 duża cebula
1 pęczek natki pietruszki
1-2 ząbki czosnku
Opcjonalnie: 1 bulionetka warzywna
Przyprawy: kilka ziaren ziele angielskiego, parę liści laurowych, kilka ziaren pieprzu czarnego, szczypta soli

Składniki na żurek:


1 butelka gotowego zakwasu z mąki żytniej
500g kiełbasy białej (ja użyłam cienkich białych kiełbasek)
150g kawałek schabu wędzonego
1 cebula
1 łyżka masła
1 łyżeczka startego chrzanu
3 średnie ziemniaki
4 jajka na twardo (ja użyłam 10 jajeczek przepiórczych)
Przyprawy: pół łyżeczki majeranku, szczypta lubczyku, cukru trzcinowego, sól, pieprz biały, pół łyżeczki miodu.


Sposób przygotowania:


Rozpocząć od przygotowania bulionu warzywnego: wszystkie warzywa umyć, obrać i pokroić na nieco mniejsze kawałki. Do wrzącej wody (około 1,5-1,8l) wrzucić warzywa, dodać w całości natkę pietruszki, ząbki czosnku oraz przyprawy i gotować około 30-40 minut do uzyskania smacznego bulionu. Dla uzyskania intensywniejszego smaku można dodać bulionetkę. Następnie z gotowego już bulionu wyciągnąć wszystkie warzywa. Później do bulionu włożyć 400g kiełbasy białej, kawałki schabu wędzonego, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz przyprawy i gotować tak około 15 minut. W tym czasie, cebulę poszatkować na drobno oraz pozostałą część kiełbasek pokroić w talarki i przesmażyć na patelni z odrobinką masła – dodać do bulionu. Następnie, do bulionu dodać dobrze wymieszany zakwas, doprawić chrzanem, miodem – dobrze wymieszać i na bardzo małym ogniu podgotować jeszcze kilkanaście minut. Żurek podawać z jajkami ugotowanymi na twardo.


Podobne posty: