środa, 23 października 2013

Sos słodko-kwaśny - nie kupuj go w sklepach!

Taki sos słodko-kwaśny zrób go sam/a! Mnie kojarzy się on z czasami studenckimi, kiedy to trzeba było na szybko coś zjeść. Wtedy robiło się tylko ryż, kawałki kurczaka, wrzucało się sos i obiad gotowy; sos jednak zawsze był ze sklepu... Ja proponuję zrobienie samemu takiego sosu, bo wtedy wiemy jak został on przygotowany i co ważne, z jakich składników. Taki homemade sos smakuje po prostu stokroć lepiej niż kupny! Przepis ten dostałam od mojego kolegi z pracy - Góry, on zaś dostał go od swojej cioci, a ja w taki o to sposób dzielę się nim z Wami. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu, znaleźć parę rąk do pomocy i sprawić sobie, aż 6 słoików litrowych tego sosu! I tak jak mi Góra polecał, tak ja polecam teraz Wam - wypróbujcie ten przepis koniecznie!

Sos słodko-kwaśny

Składniki:


3kg pomidorów
1kg cebuli
2 papryki czerwone
2 papryki żółte
1 puszka ananasów
1 puszka kukurydzy słodkiej
1 główka czosnku (średnia)
1 słoik pędów bambusa (330g)
3 szklanki cukru
2 łyżki soli
1 łyżeczka chili
1 łyżka sosu piri-piri (opcjonalnie)
1 łyżka musztardy sarepskiej
1 łyżka mielonego pieprzu
2 łyżki papryki słodkiej
1 szklanka octu 10%
3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

Sos słodko-kwaśny

Sposób przygotowania:


Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Cebule i papryki także pokroić w kosteczkę, czosnek bardzo drobno poszatkować. W dużym, 6 litrowym garnku, wlać i podgrzać 2 łyżki oliwy, a następnie wrzucić pokrojone pomidory wraz cebulą – na wolnym ogniu gotować całość przez godzinę (od czasu do czasu przemieszać). W tym czasie, ananas jeśli jest w plastrach pokroić w mniejsze kawałki, a pędy babusa jeśli trzeba podzielić na cieńsze paseczki. Po upływie godziny, do garnka wrzucić wszystkie składniki i przyprawy (oprócz mąki ziemniaczanej i soku z ananasa), wymieszać i gotować przez 30 minut. Po tym czasie, w szklance z sokiem z ananasów, dobrze rozmącić mąkę ziemniaczaną, a następnie mieszaninę przelać do garnka i mieszać aż sos delikatnie zgęstnieje. Należy go podgotować jeszcze z 15-20 minut, a później do przygotowanym wcześniej słoików przekładać gorący sos. Słoiki mocno zakręcić, odwrócić do góry dnem i zostawić tak do ostudzenia. Nie pasteryzować. Gotowe słoiki z sosem przechowywać w piwnicy lub spiżarni, należy je spożyć w ciągu pół roku. Sos jest idealny z ryżem i z kawałkami podsmażonego kurczaka lub indyka.

Sos słodko-kwaśny

5 komentarzy:

  1. Cieszę się, że przepis w końcu ujrzał światło dzienne. Ania jesteś The Best! To własnie ten sosik sprawił ,że moja 3,5 letnia córeczka polubiła warzywa. Polecam wszystkim!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Góruś za przepis, bo jest naprawdę świetny! :))))


      Pozdrawiam z leniwego urlopu ;)

      Usuń
  2. Ania widać, że nie obijasz się na urlopie ;), co do sosu wczoraj go zrobiłem, rewelka. Dodałem jeszcze grzyby mun. Pozdrowienia od ekipy z pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się cieszę, że sosik się udał! Wielki Szacun za grzyby! :) - zrobiło się orientalnie... hmmm


      Pozdrawiam ciężko pracujących ;-)

      Usuń
  3. Sos jest rewelka:) Zrobiłam go 3 miesiace temu i teraz w leniwe dni tylko wyciągam słoiki z domowej roboty. O niebo lepszy od tego co w sklepach. Dzieki za przepis!

    OdpowiedzUsuń