środa, 27 lutego 2013

Idealne pierogi ruskie

W poprzednim tygodniu dopadło mnie mocniejsze przeziębienie ale całkiem sił na szczęście mi nie odebrało więc wykorzystałam te dni dość dobrze, szczególnie w kuchni. Jak już kiedyś wspominałam, mam tendencję do gotowania dla wojska, tak też właśnie było i tym razem.... Pierogi ruskie, to właśnie w ich towarzystwie spędziłam ładnych kilka godzin. Nie przyznam się, ile ich dokładnie nakleiłam ale ilość jest imponująca tak jak ich smak! Pierogi wychodzą mięciutkie, ciasto delikatne, farsz dobrze doprawiony - Proszę o dokładkę! Ulubione męża, ulubione moje. Z podanych poniżej składników otrzymamy ponad 100 pierogów!


Składniki na farsz:


1,3-1,5kg ziemniaków
2 kostki sera tłustego (2x200g)
2 cebule
Przyprawy: sól, czarny pieprz

Składniki na ciasto:


1 kg mąki typ 550
1/4 kostki miękkiego masła
2 szklanki ciepłej wody
2 jajka
3 łyżki oliwy
1 łyżeczka soli


Sposób przygotowania:


Najlepiej rozpocząć od przygotowania farszu (dobrze jest go zrobić dzień wcześniej, wtedy przez noc się przegryzie, a my następnego dnia nie odczujemy tak bardzo pracochłonności lepienia pierogów;-)). Ziemniaki obrać, umyć i ugotować w osolonej wodzie. Gdy ziemniaki już lekko ostygną, rozdrobnić je dobrze tłuczkiem. Cebule obrać, pokroić w kosteczkę i lekko podsmażyć na oliwie. Do ziemniaków dodać zeszkloną cebulkę, biały ser oraz przyprawy. Całość dobrze ze sobą wymieszać i skosztować czy nie jest konieczne dodatkowe dosypanie na przykład pieprzu czy soli. Farsz gotowy, smaki przenikają - czas na ciasto. Do miski przesiać mąkę (około 850g), wbić jajka, dodać oliwy, masełka i soli – całość mieszać duża łyżką stopniowo dodając ciepłej wody. Następnie ciasto wyłożyć na podsypany mąką blat kuchenny lub stolnice i wyrabiać je energicznie aż będzie pięknie elastyczne. Naszą kulę ciasta podzielić na cztery części, trzy partie najlepiej owinąć folią spożywczą aby nie wyschły a pozostałą część rozwałkować na grubość około 3-5mm i przy po mocy wykrawacza lub szklanki wycinać koła. Polecam - wcześniej z farszu uformować sobie kuleczki o średnicy 2-3 cm – to znacznie ułatwi i usprawni nam dalszą pracę! Na wycięty krążek położyć kulkę farszu i skleić dokładnie boki. Pierogi gotujemy około 3 minuty w osolonej wodzie z dodatkiem oliwy - dzięki niej nie będą się sklejać. Pierożki podawać ze skwarkami i cebulką, wybornie smakują również lekko podsmażone na masełku. Hmm pysznie!

6 komentarzy:

  1. Wyglądają baaardzo apetycznie! Pewnie bylyby też ulubionymi moimi ;)
    mrr

    OdpowiedzUsuń
  2. pierożki idealne :) uwielbiam ruskie!! nigdy nie dodawałam masła do ciasta, moja mama chyba też, muszę kiedyś wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. mmmmmmm chcę być Twoim mężem!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. jeszcze ta okraska... ideał :)

    OdpowiedzUsuń
  5. mmmm ;) mam pytanko ile dokładnie ma być tego sera ?;)

    OdpowiedzUsuń