wtorek, 15 października 2013

Bigos - prosty i najsmaczniejszy

Bigos to staropolskie danie, które śmiało można nazwać królem polskich potraw! Od kiedy tylko pamiętam, bigos zawsze miał swoje miejsce na wszelkich uroczystościach rodzinnych. Jest to danie, które każdy z nas zna i które bardzo wielu z nas uwielbia. Owszem wymaga trochę czasu jego przyrządzenie, ale najważniejsze jest to, co po tym czasie znajdziemy w garnku! Przepis nie składa się z bardzo wyszukanych składników ale rezultat końcowy zachwyca.. Przez parę dni możemy cieszyć się pysznym obiadem czy kolacją. Polecam!

Bigos

Składniki:


0,8-1kg kapusty kiszonej
0,8-1kg kapusty białej
300g boczku wędzonego
300g kiełbasy jałowcowej
400g szynki wieprzowej
2 cebule
40g śliwki suszonej (wcześniej moczone w letniej wodzie)
40g suszonych grzybów
1 łyżka miodu
0,5 szklanki czerwonego wina
2 łyżki przecieru pomidorowego
Przyprawy: pieprz świeżo mielony, szczypta soli, kilka liści laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, kilka owoców jałowca, majeranek.

Bigos

Sposób przygotowania:


Rozpocząć od opłukania i namoczenia w letniej wodzie przez godzinę suszonych grzybów (około 300ml wody) – po tym czasie grzyby przez 30 minut gotować. Grzyby odcedzić ale bulionu grzybowego nie wylewać! Kapustę białą umyć i pokroić, poszatkować na drobno. Następnie kapustę posolić i odstawić na kilka minut, potem odcisnąć ją z nadmiaru wody i podgotować przez 20-30 minut, aby trochę zmiękła. Kapustę kiszoną, jeśli jest bardzo kwaśna opłukać, później pokroić na mniejsze części i podgotować około 15-20 minut. Wcześniej najlepiej przygotować sobie mięso: pokroić kiełbasy, boczek i szynkę w kostki i osobno podsmażyć na patelni z odrobiną oliwy lub oleju. Cebule poszatkować i zeszklić na patelni. Do dużego garnka przerzucić odcedzoną kapustę kiszoną i białą, wrzucić również podsmażone mięso, cebulę oraz grzyby – wszystko wymieszać. Do garnka wlać bulion grzybowy i wymieszać, następnie wrzucić kilka liści laurowych, owoców jałowca, ziaren ziela angielskiego, szczyptę soli i pieprzu. Całość gotować na niedużym ogniu przez godzinę od czasu do czasu przemieszać. Po tym czasie do bigosu dodać miodu, pokrojonych śliwek oraz wlać czerwonego wina i wymieszać – gotować; mieszając przez 20 minut do czasu aż alkohol wyparuje. Na koniec dodać przecier pomidorowy, doprawić do smaku i gotować jeszcze przez 15 minut. Bigos najlepszy jest na drugi dzień po kilkakrotnym podgotowywaniu. Podawać na gorąco z kawałkiem chleba czy bułki.

Bigos

4 komentarze:

  1. Moja mam ostatnio robiła bigos, zjadłam 2 miski! Twój wygląda równie apetycznie!

    Zapraszam na Domowe Wypieki:)
    http://domowe-wypieki.com/ciasto-z-konfitura-z-pomaranczy-kakaowa-beza-i-kremem-owsiano-kawowym/

    OdpowiedzUsuń
  2. fotka i sam przepis mnie skusiły żeby po raz pierwszy w swojej życiowej karierze kuchennej ;) spróbować przygotować bigos właśnie. i muszę przyznać że rewelacja - nawet mężuś, który za bigosem nie przepada zachwycał się smakiem :) mniami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo! :) Nam także ogromnie smakował...hmnn...
      to odrobinę ulepszony przepis mojej mamki :)

      Pozdrawiam!

      Usuń